THK Türk Hava Kurumu 2012 Yılı Ücretsiz Kursları

THK Türk Hava Kurumu,  2012 yılı kursları için başvuruları Ocak ayında başlıyor. Havacılık Kursları; farklı zaman ve eğitim merkezlerinde Mart ve Ekim ayları arasında yapılıyor.

Antalya Karain, İzmir-Efes Selçuk, Eskişehir İnönü, Etimesgut Türkkuşu ve Erzincan Havacılık Eğitim Merkezleri ve 466 şubesiyle ücretsiz havacılık kursları veren THK, geleceğimiz olan gençlere havacılığı sevdirmek amacıyla Türkiye’nin dört bir tarafına ulaşıyor.

THK bugün model uçak yapımından, pilotaj eğitimine kadar çok geniş alanlarda eğitimler veriyor. Özellikle başlangıç aşamasındaki model uçak eğitimleri için tek gerekli olan koşul 11 yaş sınırı.

Pahalı bir hobi olan havacılık, THK’nin ücretsiz başlangıç kursları sayesinde tüm gençlere ulaşılabilir hale getirildi. Kursa katılan kursiyerlere model uçak, planör, paraşüt, yamaç paraşütü, yelkenkanat eğitimlerindeki malzemeler ücretsiz olarak veriliyor. Kursa katılan kursiyerlerin yemek ve konaklama masrafları da tamamen kuruma ait.”

THK Kurslarına katılmak için; sadece kuruma üye olmanız isteniyor, sonra da en yakın şubeye gidip formu teslim etmeniz yeterli.

Sağlık raporu alındığı sürece yaşta üst sınır yok.

       
THK’NİN ÜCRETSİZ KURSLARI 

Model uçak kursları “başlangıç” ve “tekamül” olarak iki ayrı kategoride veriliyor. Kurs kapsamında, model uçak, radyo kontrollü model uçak, model roket gibi branşlarda eğitimler veriliyor. THK’nin şubelerinde ve eğitim merkezlerinde verilen kurslar 3-10 gün arasında sürüyor ve katılım için sadece 11 yaşından gün almak gerekiyor.

Planör başlangıç ve A brövesi kursları ise; Eskişehir İnönü Meydan İşletme Müdürlüğü’nde veriliyor. 12-133 gün arası süren eğitimlerde 7 ile 60 sorti uçuş eğitimi veriliyor. Eğitimlere katılmak için kurs başlangıç tarihinde 15 yaşını bitirmiş, en az ilköğretim okulu mezunu, 155-190 santimetre boyunda ve 45-90 kilo arasında ağırlığa sahip olmak gerekiyor. Eğitim, merkezlerince haziran ve ekim ayları arasında veriliyor.

6-12 gün arası süren paraşüt kursunda, T-10 B paraşütüyle yaklaşık 400 metreden bir atlayış yapılıyor. Eğitimler, Antalya Karain, İzmir-Efes Selçuk, Etimesgut Türkkuşu ve Erzincan eğitim merkezlerinde haziran ve eylül ayları arasında veriliyor. Paraşüt kurslarına katılmak için kurs başlangıç tarihi itibariyle 16 yaşından gün almış, en az ilköğretim okulu mezunu, 155-190 santimetre boyunda ve 45-90 kilo arasında ağırlığa sahip olmak gerekiyor.

Yamaç paraşütü kursları da; 12-82 gün arasında sürüyor ve kurs kapsamında 10 ile 65 arasında sorti uçuş yapılıyor. Yamaç paraşütü kurslarına katılmak için de yine planör ve paraşüt kursuna katılanlardaki özellikler aranıyor. Kurslar Haziran ve Ekim tarihleri arasında İnönü ve Erzincan Eğitim Merkezleri ve Fethiye’de düzenleniyor.

Yelken Kanat(Delta Kanat) başlangıç kursları ise; Eylül ve Ekim ayları arasında İnönü Meydan İşletme Müdürlüğü tarafından veriliyor. 20 gün süren eğitimde, toplam 50 sorti uçuş yapılıyor. Katılım için 17 yaşından gün almış olmak, 165-195 santimetre arasında boya ve 65-95 arasında kiloya sahip olmak yeterli oluyor.

www.thk.org.tr

Bir önceki yazımız olan Erzurum Oltu Halk Eğitim Merkezi 2011-2012 Güz Dönemi Kursları başlıklı makalemizde Erzurum Kurslar, Oltu Halk Eğitim Merkezi Kursları ve Oltu Kurslar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı 147 kere okundu.
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. Oğuzhan Yavuz diyor ki:

  başvurular ne zaman bitiyor

 2. dfg diyor ki:

  daha dogrusu ne zaman başlıyor :=)

 3. hıkmet çıklafırıncı diyor ki:

  başvurular ne zaman??? kayseri de de varmı böyle kurslar….

 4. ALEV ÖZKAN diyor ki:

  merhaba planör uçuşları için sadece haftasonu deneme uçuşu yapabilirmiyiz?

 5. canan öztürk diyor ki:

  ben resim yanı karalem çizim kursuna yazılmak istiyorum bigi alabilirmiyim

 6. canan öztürk diyor ki:

  pardon eskısehırdeki ücretsiz paraşüt kursu için bilgi alabilirmiyim

Bir yorum bırak